Przetargi i komunikaty - ogłoszenia w Twoim regionie - Twojej Gminie
Zamieść ogłoszenie

słowo kluczowe:

kategoria:

  

województwo:


wyszukiwanie zaawansowane »
BO

Pijalnia, palmiarnia i ... Pomnik Teściowej w InowrocławiuPijalnia z palmiarnią wybudowana została w Parku Solankowym tuż za Ogrodami Papieskimi. Mieści się tam również stylizacja chaty kujawskiej.


- Zapraszamy mieszkańców, kuracjuszy i turystów do wiosennych spacerów do pijalni wód mineralnych i skosztowania znakomitej leczniczej „Jadwigi" i mineralnej „Inowrocławianki", tak bogatej w znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków. Jest to prawdopodobnie jedyna woda mineralna w Polsce zawierająca w takim stężeniu jodki. Dzień ten jest zwieńczeniem prowadzonych przez nas od wielu lat prac, zapoczątkowanych wykonaniem odwiertów w Solankach w poszukiwaniu złóż wód, następnie przeprowadzeniem ich badań i uzyskaniem koncesji. Delektować możemy się dziś efektem finalnym tych działań - smakowaniem wód „Jadwiga" oraz „Inowrocławianka". Pierwsze butelki tej ostatniej, w wariancie wody gazowanej i niegazowanej, zeszły już z taśmy rozlewni. To szczególnie ważny dla rozwoju naszego miasta uzdrowiskowego moment. Historyczna data w kalendarzu Inowrocławia, istotna dla obecnych i przyszłych pokoleń inowrocławian - powiedział Ryszard Brejza, Prezydent Inowrocławia.


Po niedawno otwartej Inowrocławskiej Termie, jest to sztandarowa inwestycja Miasta, bez wątpienia ciekawa atrakcja naszego miasta i uzdrowiskowego Parku Solankowego.

 

Pijalnia wód - ze ścianą wodną - znajduje się w południowej części budynku. Do dyspozycji gości jest tam 60 miejsc siedzących. Z holu prowadzi wejście do części ekspozycyjnych XIX-wiecznej chaty kujawskiej (zajmującej pomieszczenia istniejącego tam dawniej budynku mieszkalnego), gdzie obejrzeć można m.in. oryginalną zabudowę kuchni, ozdoby kujawskie, porcelanowe naczynia, piec kaflowy, izbę sypialnianą z zabytkowymi meblami, urządzenia i przyrządy na co dzień wówczas używane. W kawiarence serwowana jest gorąca czekolada, specjalnie wyprodukowane przez inowrocławskie firmy praliny, a miłośnicy mocnych napojów będą mogli posmakować koktajlów.


Palmiarnia z fontanną (i rybkami) usytuowana jest w części zachodniej. Można podziwiać roślinne okazy, tj. jak m.in. Cycas rezoluta, Strelicja Augusta, Reginae - Rajski Ptak, wspaniałe symbole pustyń amerykańskich: kaktusy-Echinopsis pasacana, Pachycereus pringlei, czy Cereus peruvianus f. monstruosus, Agawy, palmy - Washingtonia, Chamaerops, Phoenix, Trachykarpus, wysokie na ponad 5 metry bambusy drzewiaste czy drzewko cytrynowe, na którym wraz z kwiatami znajdują się też małe owoce. Wśród roślinności, ukryta jest mała woliera z ptakami. W obiekcie jest też taras widokowy-wypoczynkowy z 30 leżakami. Podziwiać można bardzo ładną obiektu aranżację, w tym fotogramy przedstawiające dawny Inowrocław, oświetlenie ledowe i ciekawy system nagłośnienia.


Ciekawostką tego miejsca jest postać ... teściowej. - Tak jak inne miejscowości promują się przez np. zjazdy pań o mieniu Krystyna, tak my promujemy nasze uzdrowisko w sposób nietypowy, z tego co wiemy niespotykany nigdzie w Polsce i na świecie - przez Pomnik Teściowej. Ten symbol wykorzystywany będzie przez nas w różnych konkursach, festynach, a Polacy mają na temat teściowej dużo do powiedzenia... - wyjaśnia Ryszard Brejza.


Pijalnia wód - dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - wpisuje się pod względem architektonicznym w istniejącą zabudowę Solanek. Od 26 kwietnia korzystać mogą z niej inowrocławianie, kuracjusze i turyści.


Ww. inwestycja realizowana była dzięki wsparciu unijnemu w wysokości 60 proc. kosztów (oznacza to, że do każdych 100 zł wydanych na to zadanie, Unia Europejska dofinansowała 60 zł), w ramach projektu „Uzdrowisko Inowrocław (rozwój funkcji uzdrowiskowej) - II etap". Łączny koszt wybudowania pijalni z palmiarnią to blisko 4 mln zł, z czego dofinansowanie unijne - ok. 2,4 mln zł, a reszta stanowiła wkład finansowy Miasta Inowrocławia.
Przypomnijmy, że projekt ten (łączna jego wartość 27,5 mln zł, z czego UE - 16,4 mln zł i wkład własny Miasta - ok. 11 mln zł) obejmował ponadto m.in. budowę basenu solankowego, wykonanie modernizacji alejek parkowych w starej i nowej części Parku oraz oświetlenia ekspozycyjnego tężni.


/files/dokumenty/pij1.JPG

/files/dokumenty/pij2.JPG

/files/dokumenty/pij3.JPG

/files/dokumenty/pij4.JPG

 

 mr. UM Inowrocław

Szukaj ogłoszenia w swojej gminie

POWIADOMIENIA

Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.


 Tereny inwestycyjne:
Partnerzy Serwisu:
Transferuj.pl