Kategoria: | Ogłoszenia publiczne » Nieruchomości |
Rodzaj ogłoszenia: | sprzedaż |
Region: | Wielkopolskie » Powiat Poznań » Gmina Miasto na prawach powiatu - Poznań » |
Miejscowość: | Poznań |
Ogłaszający: | Prezydent Miasta Poznania |
Termin składania ofert/wpłacenia wadium: | 24.01.2013 |
Cena: | 1.600.000,00 PLN |
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Miasta Poznania
drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej w Poznaniu: ul. Stawna 11 - obręb Poznań arkusz 15 działka 61 (Bp) pow. 580 m2 KW PO1P/00101299/4
- położona w strefie centralnej miasta, u zbiegu ulic: Stawnej i Żydowskiej o nawierzchniach asfaltowych;
- teren płaski, kształt regularny, zbliżony do prostokąta, dogodny do zabudowy;
- część działki o pow. ok. 44 m2 jest zabudowana fragmentem murowanego budynku garażowego (obiekt murowany z bloczków betonowych, o płaskim dachu krytym papą, stan techniczny - słaby), pozostała część terenu jest niezabudowana, niezagospodarowana, porośnięta pojedynczymi drzewami i krzewami - obecnie zajmowana przez parkujące pojazdy;
- sąsiedztwo stanowią tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej z lokalami gastronomicznymi w parterze, po przeciwnej stronie ul. Stawnej znajduje się budynek dawnej synagogi;
- wszystkie sieci infrastruktury technicznej w zasięgu, w centralnej części działki znajduje się przyłącze kanalizacyjne (k150).
Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego:
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Obszar Staromiejski w Poznaniu, zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta Poznania Nr XCIII/1055/III/2002 z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego Nr 111, poz. 3102), nieruchomość jest położona na obszarze oznaczonym symbolem: OsA009/Uc3 - na wskazanym terenie ustala się obowiązek utrzymania i/lub wprowadzenia tylko mieszkalnictwa i/lub funkcji: kultury, hotelarskich, oświaty, zdrowia i opieki społecznej, administracji publicznej i organizacji wyższej użyteczności, usług pocztowych, handlu, gastronomii, biur i rzemiosła usługowego; na wskazanym terenie przewiduje się zadania dla realizacji ponadlokalnych celów publicznych.
Powyższe potwierdził Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania w opinii nr UA.I.U09/7327-805/2010 z dnia 25.05.2010 r.
Ponadto Miejski Konserwator Zabytków w opinii nr MKZ.I.J/40450-105/09 z 21.10.2009 r. poinformował m.in., że:
- działka leży na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 225 decyzją z dn. 4.06.1979 r. i wszelkie projekty inwestycji muszą uzyskać pozwolenie konserwatorskie;
- ze względu na położenie nieruchomości na terenie Starego Miasta oraz bezpośrednie sąsiedztwo linii przebiegu gotyckich murów miejskich (wpisanych do rejestru zabytków pod nr A 250 decyzją z dn. 13.07.1984 r.), wszelkie inwestycje na tym terenie należy poprzedzić badaniami archeologicznymi; ewentualne pozostałości murów należy zachować;
- projektowane funkcje i budynki muszą być zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Obszar Staromiejski w Poznaniu (?);
- należy kształtować zabudowę zwartą, pierzejową, nawiązującą do form i gabarytów sąsiedniej zabudowy zabytkowej, ze zrytmizowanymi osiowo elewacjami - także w obrębie parteru, z wyraźnie zaakcentowaną bramą wejściową i osiami okien; w elewacji frontowej nie dopuszcza się żadnych form balkonów i wykuszy;
- wymagane jest stosowanie szlachetnych tradycyjnych materiałów wykończeniowych - tynków barwionych w masie, dachówki ceramicznej, drewnianej stolarki.
Szczegółowe przeznaczenie i warunki zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Obszar Staromiejski w Poznaniu, wraz z załącznikiem graficznym, będącym integralną częścią planu.
Księga wieczysta nr KW PO1P/00101299/4 nie wykazuje żadnych obciążeń.
INFORMACJA OGÓLNA:
Sprzedaż nieruchomości następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
Na wniosek zainteresowanego inwestora:
- w kwestii zabudowy nieruchomości wypowie się Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, wydając stosowną opinię lub decyzję,
- szczegółowe informacje o istniejącym uzbrojeniu i możliwości (lub braku możliwości) przyłączenia się do istniejących mediów określą poszczególni gestorzy sieci przesyłowych,
- obsługę komunikacyjną terenu określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący dla nieruchomości, a także Zarząd Dróg Miejskich, wydając stosowną opinię lub decyzję.
Kwestię własności urządzeń podziemnych reguluje art. 49 Kodeksu cywilnego.
Tekst i rysunek planu miejscowego obowiązujący dla danej nieruchomości dostępny jest na stronie internetowej: www.mpu.pl
Integralną częścią miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są rysunki planów, zatem konieczne jest łączne czytanie części tekstowej i graficznej planu, co daje kompletną informację o możliwościach zagospodarowania danej nieruchomości i ewentualnych ograniczeniach.
Nabywca ponosi koszty notarialne i sądowe, których wysokość określi notariusz.
Pierwsze przetargi na sprzedaż przedmiotowych nieruchomości odbyły się 18.10.2012 r.
Przetargi na sprzedaż ww. nieruchomości odbędą się dnia 31 stycznia 2013 r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, sala sesyjna nr 2.
Przetargi rozpoczną się o godz. 10.00 rejestracją osób uprawnionych.
W przetargu mogą brać udział podmioty, jeżeli wniosą wadium w pieniądzu w wyżej określonej wysokości, nie później niż do dnia 24 stycznia 2013 r., a dowód wniesienia wadium przedłożą komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.
Dowód wpłaty wadium winien wskazywać jednoznacznie, kto wpłacił wadium i tym samym uprawniony jest do wzięcia udziału w przetargu na daną nieruchomość oraz wskazywać nieruchomość, której wpłata dotyczy.
Za termin wniesienia wadium uważa się dzień wpływu wadium na wskazany rachunek bankowy.
Wadium należy wnieść na rachunek bankowy Miasta Poznania: Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania: ING Bank Śląski S.A. o/Poznań nr 54 1050 1520 1000 0023 4950 3009.
Przed przystąpieniem do przetargu konieczne jest przedłożenie komisji przetargowej dowodu wniesienia wadium i okazanie dowodu tożsamości przez uczestnika przetargu.
W przypadku:
- podmiotów innych niż osoby fizyczne konieczne jest dodatkowo przedłożenie aktualnego dokumentu (oryginał), z którego wynika upoważnienie do reprezentowania tego podmiotu, a gdy działa pełnomocnik, konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego;
- małżonków do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego z nich ze stosownym pełnomocnictwem (oryginał) drugiego małżonka, zawierającym zgodę na uczestnictwo w przetargu w celu odpłatnego nabycia nieruchomości.
Za aktualny uważa się dokument wydany nie wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem przetargu.
Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem trzech dni od dnia odwołania, zamknięcia, unieważnienia przetargu lub zakończenia przetargu wynikiem negatywnym, przelewem na rachunek bankowy uczestnika przetargu lub czekiem.
Wadium wniesione przez uczestnika, który wygra przetarg, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
Protokół z przeprowadzonego przetargu stanowi podstawę zawarcia umowy.
Nabywca zobowiązany jest zapłacić osiągniętą w przetargu cenę sprzedaży nieruchomości nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości. Za termin zapłaty ceny uznaje się dzień wpływu należności na wskazany rachunek bankowy.
Osoba ustalona jako nabywca zostanie zawiadomiona o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie podanych w zawiadomieniu, Prezydent Miasta Poznania może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
Nie wyraża się zgody na przelew wierzytelności zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości na osoby trzecie, na skutek przeprowadzonego przetargu.
Na nabywcy spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, wynikający z art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.).
Osoba będąca cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 ze zm.) zobowiązana jest w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości będącej przedmiotem przetargu przedłożyć wydane na zasadach i w sytuacjach przewidzianych ustawą zezwolenie właściwego ministra na nabycie tej nieruchomości, chyba że zajdą przewidziane powołaną ustawą przesłanki wyłączające wymóg uzyskania takiego zezwolenia.
Prezydent Miasta Poznania może odwołać przetarg jedynie z ważnych powodów, niezwłocznie podając informację o odwołaniu przetargu do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17 i w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 20, ogłoszenie w prasie, a także na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania, podając przyczynę odwołania przetargu.
Treść niniejszego ogłoszenia oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 20, XIII piętro, pok. 1314 i 1316, tel. (61) 82-71-581, 82-71-671, 82-71-674 oraz na stronie: http://bip.poznan.pl (informacje bieżące / komunikaty i ogłoszenia / zbycie nieruchomości miejskich i Skarbu Państwa).
Więcej o oferencie - http://przetargi-komunikaty.pl/Gmina?id=306401
Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.