Kategoria: | Ogłoszenia publiczne » Nieruchomości |
Rodzaj ogłoszenia: | sprzedaż |
Region: | Wielkopolskie » Powiat Poznań » Gmina Miasto na prawach powiatu - Poznań » |
Miejscowość: | Poznań |
Ogłaszający: | Prezydent Miasta Poznania |
Termin składania ofert/wpłacenia wadium: | 10.01.2013 |
Cena: | 2.000.000,00 PLN |
ogłasza przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości
stanowiących własność Miasta Poznania
1. Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Miasta Poznania: ul. Górna Wilda 65 obręb Wilda ark. 7 działka 34 (Bp) pow. 713 m? KW PO2P/00101278/8
Opis nieruchomości:
- położona w strefie środmiejskiej miasta Poznania, przy ul. Górna Wilda, o nawierzchni asfaltowej;
- nieruchomość niezagospodarowana, niezabudowana, porośnięta niepielęgnowaną roślinnością, kształt nieregularny, teren wykazuje znaczny spadek;
- bezpośrednie sąsiedztwo nieruchomości stanowi zabudowa mieszkaniowa oraz mieszkaniowo-usługowa, w dalszej odległości tereny sportu i rekreacji;
- nieruchomość posiada dostęp do wszystkich sieci infrastruktury technicznej.
Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego:
Nieruchomość jest położona na obszarze, na którym nie obowiązuje żaden miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, zatwierdzonym uchwałą Nr XXXI/299/V/2008 Rady Miasta Poznania z dnia 18.01.2008 r., przedmiotowa nieruchomość znajduje się na obszarze oznaczonym symbolem: E1/MUsw - tereny zabudowy śródmiejskiej, zwartej, średniowysokiej
o funkcji mieszkaniowo-usługowej ogólnomiejskiej.
Powyższe potwierdził Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania w opinii nr UA.III.U11/6724-552/11 z dnia 12.04.2011 r., stwierdzając nadto, że:
W wyniku przeprowadzonej analizy dla ww. nieruchomości wykazano, co następuje:
1. Nieruchomość znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego najstarszych dzielnic miasta Poznania, wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 239 decyzją z dnia 6 października 1982 r.
2. Znaczna część budynków pochodzi z lat 1906-1910, uzupełnienie stanowią młodsze realizacje z II połowy XX wieku.
3. Dominuje zwarta zabudowa pierzejowa o przewadze funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej, usługi zazwyczaj występują w parterach i przyziemiach budynków mieszkalnych, budynki sytuowane są we frontowych granicach działek, w głębi terenu znajduje się zabudowa oficynowa, średni wskaźnik zabudowy wynosi ok. 67%; budynki posiadają do V kondygnacji nadziemnych i jedną kondygnację podziemną, przeważa zabudowa z dachami pulpitowymi - takie cechy (...) powinna posiadać ewentualna zabudowa na działce nr 34.
4. W zagospodarowaniu działki należy uwzględnić spadek terenu w kierunku południowo-zachodnim oraz sąsiedztwo ściany sutereny z oknami wychodzącymi na teren objęty wnioskiem (w odległości 5-11 m).
5. Wycinkę istniejących drzew należy uzgodnić z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.
Ponadto Zarząd Dróg Miejskich w opinii nr DR-482-28-1/11 z dnia 21.04.2011 r. poinformował m.in ., że: (...) w przypadku zamiaru realizacji zjazdu na działkę nr 34 z ul. Górna Wilda, należy wystąpić do Zarządu Dróg Miejskich z odrębnym wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej zezwalającej na lokalizację zjazdu (zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (...)).
Jednocześnie (...) zwracamy uwagę, że projektowany zjazd powinien być usytuowany tak, aby nie było kolizji z istniejącymi drzewami oraz istniejącą infrastrukturą naziemną (np. słup trakcyjny).
Administratorem nieruchomości jest MPGM S. A. Biuro Obsługi Mieszkańców nr 4, Poznań, ul. Łozowa 26, tel. 61 639 71 54.
Księga wieczysta nr PO2P/00137145/8 nie wykazuje żadnych obciążeń.
Cena wywoławcza: 2.000.000,- zł (w tym 23% VAT)
Wadium: 100.000,- zł
Informacja ogólna:
Sprzedaż ww. nieruchomości następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).
Na wniosek zainteresowanego inwestora:
- w kwestii zabudowy nieruchomości wypowie się Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, wydając stosowną opinię lub decyzję,
- szczegółowe informacje o istniejącym uzbrojeniu i możliwości (lub braku możliwości) przyłączenia się do istniejących mediów określą poszczególni gestorzy sieci przesyłowych,
- obsługę komunikacyjną terenu określi Zarząd Dróg Miejskich.
Nabywca nieruchomości ponosi koszty notarialne i sądowe, których wysokość określi notariusz.
Pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości odbył się dnia 25.10.2012 r.
Oględzin budynku można dokonać po uprzednim skontaktowaniu się z Biurem Obsługi Mieszkańców nr 4 MPGM S.A., Poznań, ul. Łozowa 26, tel. 61 639 71 54.
Oferowaną do sprzedaży nieruchomość przy ul. Mickiewicza 16 można oglądać po uprzednim skontaktowaniu się z Biurem Obsługi Mieszkańców nr 1 MPGM S.A., Poznań, ul. Paszty 10, tel. 61 657 95 51.
Przetargi na sprzedaż ww. nieruchomości odbędą się dnia 17 stycznia 2013 r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, sala sesyjna nr 2.
Przetargi rozpoczną się o godz. 10.00 rejestracją osób uprawnionych.
Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest:
- wniesienie wadium w pieniądzu w wyżej określonej wysokości, nie później niż do dnia 10 stycznia 2013 r. oraz przedłożenie dowodu wniesienia wadium komisji przetargowej przed otwarciem przetargu.
Dowód wpłaty wadium winien wskazywać jednoznacznie, kto wpłacił wadium i tym samym uprawniony jest do wzięcia udziału w przetargu na daną nieruchomość, oraz wskazywać nieruchomość, której wpłata dotyczy.
Za termin wniesienia wadium uważa się dzień wpływu wadium na wskazany rachunek bankowy.
Wadium należy wnieść na rachunek bankowy Miasta Poznania: Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania - ING Bank Śląski S.A. o/Poznań nr 54 1050 1520 1000 0023 4950 3009.
Przed przystąpieniem do przetargu konieczne jest okazanie dowodu tożsamości przez uczestnika przetargu, a w przypadku:
- podmiotów innych niż osoby fizyczne - konieczne jest dodatkowo przedłożenie aktualnego dokumentu (oryginał), z którego wynika upoważnienie do reprezentowania tego podmiotu, a gdy działa pełnomocnik konieczne jest przedłożenie pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego;
- małżonków - do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego z nich, wraz ze stosownym pełnomocnictwem (oryginał) drugiego małżonka, zawierającym zgodę na uczestnictwo w przetargu w celu odpłatnego nabycia nieruchomości.
Za aktualny uważa się dokument wydany nie wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem przetargu.
Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem trzech dni od dnia odwołania, zamknięcia, unieważnienia przetargu lub zakończenia przetargu wynikiem negatywnym, przelewem na rachunek bankowy uczestnika przetargu lub czekiem.
Wadium wniesione przez uczestnika przetargu, który wygra przetarg, zalicza się na poczet ceny nabycia własności nieruchomości.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
Protokół z przeprowadzonego przetargu stanowi podstawę zawarcia umowy.
Nabywca zobowiązany jest zapłacić osiągniętą w przetargu cenę sprzedaży nieruchomości nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.
Za termin zapłaty ceny uznaje się dzień wpływu należności na wskazany rachunek bankowy.
Osoba ustalona jako nabywca zostanie zawiadomiona o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu.
Jeżeli osoba ustalona jako nabywca nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie podanych w zawiadomieniu, Prezydent Miasta Poznania może odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
Nie wyraża się zgody na przelew wierzytelności zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości na osoby trzecie, na skutek przeprowadzonego przetargu.
Na nabywcy spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, wynikający z art. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.).
Osoba będąca cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1758 ze zm.) zobowiązana jest w dniu zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości będącej przedmiotem przetargu przedłożyć wydane na zasadach i w sytuacjach przewidzianych ustawą zezwolenie właściwego ministra na nabycie tej nieruchomości, chyba że zajdą przewidziane powołaną ustawą przesłanki wyłączające wymóg uzyskania takiego zezwolenia.
Prezydent Miasta Poznania może odwołać przetarg jedynie z ważnych powodów, niezwłocznie podając informację o odwołaniu przetargu do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17 i w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 20, zamieszczenie ogłoszenia w prasie, a także na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania, podając przyczynę odwołania przetargu.
Treść niniejszego ogłoszenia oraz dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 20, XIII piętro, pok. 1314 i 1316, tel. 61 82-71-671, 82-71-674, 82-71-581 oraz na stronie: http://bip.poznan.pl (informacje bieżące / komunikaty i ogłoszenia / zbycie nieruchomości miejskich i Skarbu Państwa).
Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.