Przetargi i komunikaty - ogłoszenia w Twoim regionie - Twojej Gminie
Zamieść ogłoszenie

słowo kluczowe:

kategoria:

  

województwo:


wyszukiwanie zaawansowane »
Centrum Usług Księgowych

Jak podpisać weksel



Zgodnie z orzecznictwem weksel, na którym nie ma podpisu wystawcy, jest nieważny. Jeżeli podpis wystawcy zostanie skreślony spowoduje to również nieważność weksla chyba, że na wekslu umieszczone są jeszcze podpisy innych osób jako wystawców. Wówczas tylko te osoby będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązanie wekslowe. Należy także pamiętać, że podpis musi znajdować się na pierwszej stronie weksla i obejmować całą treść weksla. Najczęściej weksel podpisuje się na dole, z prawej strony. To oznacza, że podpisanie weksla w poprzek lub na odwrocie dokumentu powoduje jego unieważnienie.

W orzecznictwie wskazuje się także, że weksel może być podpisany przez tą samą osobę kilkakrotnie i nie spowoduje to jego nieważności. Często zdarza się również sytuacja, w której wystawca obok swojego nieczytelnego podpisu zamieszcza czytelnie swoje imię i nazwisko co powoduje, że identyfikacja wystawcy jest łatwiejsza.

Weksel musi być podpisany własnoręcznie przez wystawcę i musi zawierać co najmniej jego nazwisko. Imię wystawcy nie stanowi koniecznego elementu podpisu. Można zatem je pominąć, napisać w skrócie lub podać tylko pierwszą literę imienia. Powyższa dowolność nie dotyczy nazwiska – nie można zatem ograniczyć się w podpisie do podania imienia i pierwszej litery nazwiska lub nie podać nazwiska wcale. Również umieszczenie parafy czyli znaku graficznego złożonego z inicjałów lub innego znaku graficznego, który nie jest podpisem unieważnia weksel. Można natomiast podpisać weksel w ten sposób, iż niektóre litery nazwiska będą pominięte, zwłaszcza końcówka nazwiska, jeżeli ten sposób podpisywania się jest charakterystyczny dla wystawcy. Podpis wówczas nie musi być czytelny. Wystarczy, by można było stwierdzić, iż podpis wykazuje cechy powtarzalności – tzn., że dana osoba ma zwyczaj w ten sposób się podpisywać co umożliwia jej identyfikację.
Również zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 30 grudnia 1993 r.(sygn. akt III CZP 146/93) podpis wystawcy weksla musi obejmować co najmniej nazwisko. Prawo wekslowe nie wymaga dla ważności weksla, aby podpis był czytelny. Podpis nieczytelny powinien jednak być złożony w formie zwykle używanej przez wystawę.

Jednakże dla pewności obrotu wekslowego i zapobieżeniu powstania wątpliwości oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest gdy wystawca weksla będący osobą fizyczną, podpisze się czytelnie lub obok nieczytelnego podpisu napisze czytelnie swoje nazwisko.

 

Syuzanna Musfi – Aplikant radcowski 

 

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa

al. Korfantego 141

40-154 Katowice

Tel.: +48 32 783 88 00

Fax: +48 32 783 88 99

E-mail: redakcja@kancelaria-szip.pl

 

Szukaj ogłoszenia w swojej gminie

POWIADOMIENIA

Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.


 Tereny inwestycyjne:
Partnerzy Serwisu:
Transferuj.pl