Przetargi i komunikaty - ogłoszenia w Twoim regionie - Twojej Gminie
Zamieść ogłoszenie

słowo kluczowe:

kategoria:

  

województwo:


wyszukiwanie zaawansowane »
Centrum Usług Księgowych

WYBÓR OFERTY PRZY WYKORZYSTANIU KRYTERIÓW POZACENOWYCH.



Wynika z powyższego, iż możliwość zastosowania kryterium najniższej ceny jako jedynego kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty, zostało mocno zawężone do wąskiej grupy przedmiotów zamówienia. Kryterium tego nie będzie można wyłącznie stosować już w sprawach złożonych, takich jak, np. roboty budowlane, w którym przedmiot zamówienia jest zazwyczaj obszerny oraz skomplikowany. Zatem należy przygotować się, iż zamawiający będzie w większości przetargów stosować inne kryteria obok najniższej ceny, które będą decydować o wyborze najkorzystniejszej ceny.

Problem związany ze stosowanie tych innych kryteriów niż najniższa cena, jest taki, iż kryteria te zazwyczaj mają oceny charakter. Co też automatycznie będzie powodowało wątpliwości, co do rzetelności oceny oferty przez zamawiającego. W związku z czym należy przygotować się na to, że wykonawcy, których oferty nie zostały wybrane, będą mieli więcej możliwości kwestionowania wyboru najkorzystniejszej oferty. Przy zastosowaniu jedynie kryterium najniższej ceny, problem ten był znacznie mniejszy. Wystarczał prosty zabieg arytmetyczny, aby ustalić, kto wygrał przetarg. Teraz wybór najkorzystniejszej oferty znacznie się skomplikuje dla zamawiającego. Dlatego też tak istotne jest należyte uzasadnienie tego wyboru, przez zamawiającego.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 353/15 (LEX nr 1661961) uznała, iż: „określenie przez zamawiającego podkryteriów, w ramach których będzie dokonywał oceny ofert w danym kryterium, np. kryterium koncepcja realizacji zamówienia, ma na celu wyłączenie dowolności w ocenie dokonywanej przez poszczególnych członków komisji przetargowej. Jednakże, co należy podkreślić, że takie kryterium nie pozostaje do końca mierzalne i ma ocenny i uznaniowy charakter. Niewątpliwie dokonanie oceny przez poszczególnych członków komisji przetargowej zawsze będzie zawierało elementy subiektywnej oceny, a indywidualizm ocen poszczególnych członków komisji, różnorodność argumentacji jaką wskazują członkowie komisji przemawia za dokonaniem swobodnej oceny złożonych ofert indywidualnie przez członków komisji przetargowej.

Sam fakt dokonywania oceny przez poszczególnych członków komisji przetargowej w sposób odmienny, tzn. przez przyznanie innej liczby punktów w danym kryterium nie stawowi o nieprawidłowości dokonanej oceny. Wręcz przeciwnie stanowi o indywidualności dokonanej oceny przez poszczególnych członków komisji w poszczególnych podkryteriach.”

Zatem istotne jest, aby ocena oferty wykonawcy, pod kątem spełnienia innych kryteriów niż najniższa cena, była należycie uzasadniona. Sam fakt, iż każdy z członków komisji przetargowej, przyznał inną liczbę punktów w zakresie spełnienia określonego kryterium, nie skutkuje od razu  podstawy do stawiania zarzutu, iż ocena ta była błędna. Istotne jest, aby zamawiający potrafił uzasadnić swój wybór.

 

AUTOR: PRZEMYSŁAW NAWOROL - APLIKANT ADWOKACKI

 

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Komandytowa

al. Korfantego 141
40-154 Katowice
Tel.: +48 32 783 88 00
Fax: +48 32 783 88 99
E-mail: redakcja@kancelaria-szip.pl

Szukaj ogłoszenia w swojej gminie

POWIADOMIENIA

Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.


 Tereny inwestycyjne:
Partnerzy Serwisu:
Transferuj.pl