IDEA PROGRAMU:
Celem programu „Przyjazna Polska jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości oraz pokazanie, że spełniają wysokie kryteria profesjonalnego zarządzania, mają umiejętności tworzenia korzyści rozwojowych, a także charakteryzują się przedsiębiorczością i inicjatywą. W szczególności program promuje polskie gminy, które spełniają następujące kryteria:
KATEGORIE PROGRAMU:
Zależy nam również na podkreśleniu różnorodności naszego kraju, która jest jego mocną stroną, dlatego też uczestnicy programu „Przyjazna Polska” mają możliwość wzięcia udziału w dziewięciu certyfikacjach tematycznych:
I EDYCJA PROGRAMU
Do I edycji Programu Certyfikacyjnego dla Gmin „Przyjazna Polska” zgłosiło się 29 samorządów z całej Polski. Ostatecznie Kapituła Konkursu wyłoniła 28 gmin, które spełniły wymagania programu i przeszły pozytywnie procedurę weryfikacyjną uzyskując tym samym tytuł i certyfikat „Przyjazna Polska” 2014.
ZASADY WERYFIKACJI:
Program „Przyjazna Polska” trwa cały rok. By gmina mogła wziąć w nim udział, musi zaświadczyć, że posiadała ona prawo do podejmowania decyzji administracyjnych w zakresie inwestycji przez cały rok (nie ulegało ono zawieszeniu w trakcie roku kalendarzowego) oraz, że na jej terenie w latach 2013-2015 nie funkcjonował zarząd komisaryczny. Ponadto każda gmina biorąca udział w programie i certyfikacji tematycznej musi móc wykazać, że spełnia standardy wybranej przez siebie certyfikacji.
Pierwszym krokiem dla gmin na drodze do uzyskania certyfikatu „Przyjazna Polska” jest wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej oraz ankiety programu, a także, jeśli gmina zadeklarowała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej, ankiety tematycznej. Ankieta podstawowa zawiera informacje m.in. na temat funkcjonujących w gminie działań, rozwiązań, przedsięwzięć, uchwał itp., mających na celu tworzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego to jest przyjaznego podejścia administracji gminy do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W ankiecie znajdują się również informacje dotyczące: rozwoju gospodarczego gminy, społecznej odpowiedzialności, a także dążenia do poprawy warunków życia mieszkańców, dbałości zarówno o młodzież jak i osoby starsze. Ankieta tematyczna natomiast zawiera szczegółowe pytania związane z podejmowaniem przedsięwzięć dotyczących danej certyfikacji np. w przypadku „Dobrego Miejsca Zamieszkania” są to pytania z zakresu stwarzania przez gminę warunków do rozwoju mieszkalnictwa, zabezpieczania szeroko rozumianych potrzeb mieszkańców gminy, a także włączania ich w konsultacje i kształtowanie kierunków rozwoju gminy. Odpowiedzi zawarte w ankiecie są punktowane.
Biuro Programu weryfikuje prawidłowość dokumentacji złożonej przez Uczestników. Komisja Programu i audytorzy na podstawie dokumentacji oraz dodatkowo uzyskanych informacji oceniają spełnienie przez gminę wymagań programu „Przyjazna Polska” oraz, jeśli dana gmina wybrała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej, również standardów danej certyfikacji tematycznej. Po pozytywnej weryfikacji formalnej oraz merytorycznej dostarczonych dokumentów, w gminach przeprowadzane są audyty. Ostateczną decyzję o przyznaniu gminie certyfikatu „Przyjazna Polska” podejmuje Kapituła Programu.
ORGANIZATORZY
Program „Przyjazna Polska” jest afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a jego organizatorem jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.przyjaznapolska.pl
Szczegółowe informacje na temat programu „Przyjazna Polska” uzyskają Państwo w biurze programu, osoba do kontaktu: Agnieszka Ujma: tel: (22) 630 96 99; fax: (22) 826 25 96, e-mail: pr@fairplay.pl
mr
Otrzymuj na skrzynkę pocztową informacje o nowych ogłoszeniach, artykułach i promocjach.